Keď zaznie čo i len jeden detský smiech, svet sa stane krajším

Autor: Zdravotní Klauni | 3.3.2015 o 8:54 | (upravené 4.3.2015 o 8:27) Karma článku: 5,04 | Prečítané:  769x

Mladá, pekná, inteligentná a nezadaná (ako o sebe zvykne hovoriť) zdravotná klaunka Ampullka sa vybrala klaunovať do utečeneckého tábora v Jordánsku...

Červený nos si “obliekam“ už štyri roky a bude to asi znieť zvláštne, ale je to povolanie do ktorého som sa zamilovala. No a keď sa mi v rámci medzinárodného programu Emergency Smile otvorila možnosť ísť pomôcť a potešiť deti aj do najväčšieho utečeneckého tábora Al Zaatari, kde žije 100-tisíc utečencov zo Sýrie, neváhala som ani na chvíľočku.

Emergency Smile je špeciálny program organizácie Red Noses International, ktorá je strešnou organizáciou pre zdravotných klaunov s „červenými nosmi“. Program sa zameriava na ľudí v krízových životných situáciách. Prvý projekt Emergency Smile sa uskutočnil v Kamerune. Náš projekt v Jordánsku sa venoval utečencom zo Sýrie, ktorí opustili domovy, aby zachránili svoje životy.

My, zdravotní klauni z rôznych krajín, sme pracovali v dvoch utečeneckých táboroch a vo viacerých komunitných centrách pre utečencov. Utečenecký tábor je vyhradené miesto uprostred púšte, kde ľudia, ktorí bojujú o svoje životy môžu nájsť pomocnú ruku, priestor na dočasné prežitie. V tomto ich podporujú mnohé medzinárodné humanitárne organizácie. My sme spolupracovali s organizáciou Save the Children Jordan, ktorá spolupracuje s UNICEF, a zodpovedá za vzdelávanie.


Keď píšem tieto riadky, som už doma vo svojom byte. Nie je tu síce veľmi teplo, ale ani zima mi nie je, a mám zavedenú elektrinu, teplú vodu a mám dokonca aj laminovanú podlahu... namiesto púštneho piesku pod nohami. Pozerám sa na fotky detí z  utečeneckého tábora, vynárajú sa mi spomienky a musím povedať, že ma to celkom dojíma... za tým mojím červeným nosom.
 

Keď pracujeme ako zdravotní klauni, prinášame momenty radosti, odreagovania a smiechu. A ako klaunská sestrička Ampullka, teda v Jordánsku Fulla, prežívam svoje emócie, túžby, veľkolepé predstavy o sebe, a aj sklamania, s humorom sebe vlastným. Pritom ja, Timea, ako „pilot“ svojej klaunky, sa snažím vytvoriť etudu, čítať v myšlienkach partnera, použiť adekvátne klaunské techniky a postupy, a spolu s partnerom sledovať reakcie detí, čo ich baví, čo im pomôže, na čo sa chytia. Toto pre mňa znamenalo veľkú výzvu. Zo začiatku som mala v sebe nemalé otázniky... ako budú deti a rodičia reagovať na klaunov, veď sú to ľudia, ktorí zažili vojnu, stratili svoje domovy a možno aj členov rodiny? Kde sú hranice, ktoré by som ako klaun nemala prekračovať, čo keď narazím na nejaké kultúrno-spoločenské tabu? Ako sa nám bude spolupracovať kolegami na profesionálnej úrovni?

A už to tu bolo ... srdce mi búšilo, ale prvým krokom k deťom, mojím prvým gestom a prvým „chichi“ či „haahaa“ od detí, sa moje obavy úplne rozplynuli... a kolegovia klauni? Mali sme dorozumievací jazyk. Predsa ten klaunský! A kultúrno-spoločenské rozdiely sa ani neobjavili. Myslím, že keď  máme spoločný cieľ a spoločné presvedčenie, a tou motiváciou je rozširovať radosť, všetky rozdiely sa strácajú.

Každým jedným dňom som si bola istejšia, že som práve v tom momente na tom najsprávnejšom mieste a každý deň mi to dokazovali reakcie na našu klaunskú prácu od detí, ale aj celého tímu. Vedúca organizácie Save The Children mi povedala: „My ich môžeme podporiť jedlom, edukáciou ale radosťou nie.“ A vedúca sociálnych pracovníkov Hanadi k tomu dodala, že mnohé humanitárne organizácie podporia deti darčekmi a dajú im niečo do ruky, ale my sme týmto deťom priniesli niečo na tváre, a ukázala pritom na svoju vysmiatu tvár. Najväčšou výzvou pre miestneho psychológa Diau je, aby týmto deťom, čo zažili vojnu, stratili domovy a aj členov rodiny, ukázal, čo je to radosť. Po tom, ako videl efekt našej práce, dodal, že deti z utečeneckých táborov zväčša hľadajú hlavne materiálne veci, ale teraz hľadajú radosť. „Kde sú klauni? Kedy prídu znova?“

Ach tie fotky, vynárajú sa mi spomienky aj na ostnaté drôty, na vojakov so zbraňami, na plechové „domčeky“ a na nekonečnú a neľútostnú púšť... a vidím deti, ktoré sa z duše smejú... Napriek všetkému, čo zažili, a čo stratili, sú s nami plne prítomné a majú v sebe veľké „áno“ pre radosť a pre život. 

RED NOSES International bude ďalej rozvíjať spoluprácu s organizáciou Save The Children Jordan a momentálne pokračuje druhá časť misie Emergency Smile Jordan. Som nesmierne vďačná, že môžem byť súčasťou prvých krokov zdravotných klaunov v Jordánsku. A za to, že sme mohli deťom priniesť radosť a zároveň podporiť všetkých, čo na týchto miestach pomáhajú.

Verím, že naše spoločné presvedčenie o pozitívnom efekte smiechu a radosti prinesie niečo výnimočné aj pre deti, ktoré nemajú to šťastie mať domov, istotu a niekedy ani detstvo, aké chce dať každý rodič svojmu dieťaťu. Verím, že keď zaznie čo i len jeden jediný detský smiech, svet sa v tom momente stane o niečo lepším a krajším!  

 

Zdravotná klaunka Timea Till alias sestrička Ampullka

www.cervenynos.sk

www.facebook.com/cervenynosclowndoctors

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?