Karinka napriek chorobe túži po radosti

Autor: Zdravotní Klauni | 13.4.2017 o 9:00 | Karma článku: 4,13 | Prečítané:  1198x

Rozžiarené očká plné očakávania, zvedavosti a nádeje. Široký úsmev veselého dievčatka. To sú prvé dojmy, ktoré si spájam s Karinkou.

Prvýkrát som ju stretla v nemocnici pred piatimi rokmi. Keď som sa jej predstavila ako doktorka Cica Hopsalková, Karinka hneď vedela, že nebudem len taká obyčajná doktorka. Som zdravotná klaunka a mojou úlohou je prinášať chorým deťom smiech. Karinka bola veselá a plná nápadov. Aj napriek ťažkej diagnóze – spinálna svalová atrofia.

Keď sa Karinkin stav zhoršil, zdravotní klauni ju začali navštevovať priamo u nej doma. Spoznala som Karinkinu mamku, bračeka a sestričku. Človek začne vnímať situáciu celistvejšie. Karinka nemôže chodiť do školy a nezaobíde sa bez pomocných prístrojov. Napriek bolesti a trápeniu nás vždy privíta s radosťou. Chce sa hrať, šantiť, vymýšľať príbehy – ako všetky deti. S nami sa z Karinky stáva Šípová Ruženka, princezná s čarovným zrkadielkom, krasojazdkyňa na cirkusovom koňovi Pejovi. Spoločne kúzlime, liečime bublinkami z bublifuku, Karinka zbožňuje aj naše špeciálne „operácie“, pri ktorých nám pod rukami vznikajú rôzne balónové zvieratká.

Priateľstvo medzi Karinkou a klaunami sa neustále prehlbuje a ja pevne dúfam, že ostaneme veľmi dlho spriaznení humorom a veselými momentmi. Niekedy si hovorím, že keby mali aj ľudia bez zdravotných problémov štipku Karinkinej sily, optimizmu a radostného prístupu k životu, svet by bol hneď krajším miestom.

Mária Benkovská / zdravotná klaunka doktorka Cica Hopsalková

S programom „Prezuvky máme“ navštevujú zdravotní klauni nevyliečiteľne choré deti priamo v ich domácom prostredí. Cieľom je priniesť duševnú pohodu chorému dieťaťu, ale aj rodičom či súrodencom, ktorí takisto trpia ťažkou situáciou v rodine.

Viac o programe: https://cervenynos.sk/programy/prezuvky-mame/​

http://www.cervenynos.sk

https://www.facebook.com/cervenynosclowndoctors/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?