Minúta po minúte: Klauni v akcii

Autor: Zdravotní Klauni | 12.9.2018 o 10:17 | (upravené 12.9.2018 o 10:23) Karma článku: 3,48 | Prečítané:  1362x

Koľko detí je práve teraz v nemocniciach? Od rána sú už v akcii zdravotní klauni, pripravení priniesť smiech a radosť malým pacientom aj v tých najnáročnejších chvíľach. Zažite s nami jeden typický deň Červeného Nosa.

4:45   Východ slnka, predpoveď počasia priaznivá 

6:45   Sestrička Vygumovaná štartuje sprevádzanie malých pacientov na operačnú sálu detskej chirurgie NÚDCH v Bratislave. Ešte naladiť ukulele a šup šup do práce, do konca služby o 12:00 má naplánované zabávanie 10 vystrašených pacientov s rodičmi, ktorí čakajú na chirurgický zákrok.

7:00   V DFNsP Banská Bystrica sestrička Bodka už odprevádza na operačku Jožka so zlomeninou, počas služby ju čaká ešte ďalších 7 detí a kým službu o 12:00 ukončí, pravdepodobne ešte nejaký urgentný prípad pribudne.

9:00   Sestrička Šťastná s doktorom Púpavom v Bratislave, sestrička Bylinka s doktorom Gipsom v Banskej Bystrici a primárka Lienka s asistentom Blškom v Prešove práve začínajú svoje ambulantné návštevy. Smiech sa bude ozývať na chodbách pred detskými, očnými, ORL a inými ambulanciami, klauni vysušia uslzené očko, ktoré sa bojí odberu krvi, zabavia huncútov, ktorým sa už nechce tak dlho čakať na pána doktora, potešia pesničkou aj ustarostených rodičov, rozosmejú pani sestričku nejakým figliarskym kúskom.

9:00   Aj seniori sa chcú smiať a radovať zo života. Slečna Lesana a pán Marhuľa vo svojich špeciálnych kostýmoch vstupujú do Senior centra v Michalovciach, kde ich pani Amália už s nadšením víta. V tej istej chvíli začínajú svoju návštevu seniorov Olinka Havranová s asistentom Mirom Šarkanom v Domove jesene života v Bratislave, kde dnes zabavia až 21 seniorov.

9:00   Trojica zdravotných klaunov štartuje svoje predstavenie Fidlikára v špeciálnej základnej škole v Zlatých Moravciach. Ide o predstavenie určené pre deti s autizmom a ťažkým kombinovaným postihnutím. Deti vchádzajú do čarovného sveta šumenia mora, zvonenia kľúčov a prekvapení vystupujúcich z tajomného kufra.

10:30   V liečebnom ústave Marína v Kováčovej začína tretí deň nácviku vystúpenia kúzelníkov a akrobatov Cirkusu Paciento. Lietajúce farebné šatky, točiace sa taniere, obrí bublifuk, žonglovanie a bláznivé triky sú z hodiny na hodinu profesionálnejšie, do partie sa dokonca osmelila aj Lucka, z ktorej sa vykľula talentovaná tanečnica na povraze.

12:00   Štartujú sa autá, bicykle, kolobežky a jednotlivé dvojice zdravotných klaunov s kostýmami a rekvizitami sa postupne presúvajú do plánovaných nemocníc vo všetkých regiónoch. Nezastaví ich dážď ani krúpy, „zápchy cestné ani črevné“, pretože smiech detí, obzvlášť tých, ktoré sú hospitalizované už dlhšiu dobu, bude tou najkrajšou časťou dňa.

14:00   Štrnásť dvojíc zdravotných klaunov začína svoje pravidelné návštevy nemocníc a klope na dvere izbičiek na detských oddeleniach NÚDCH v Bratislave, v Podunajských Biskupiciach, v Trnave, Nitre, Piešťanoch, v DFN v Žiline, Prešove, Košiciach, Martine, Trenčíne a Bojniciach, v Rimavskej Sobote, Banskej Bystrici a Leviciach. Dnes to bude až 180 detí, ktoré sa potešia veselej návšteve a na svoje si prídu aj rodičia či páni doktori a sestričky. 

15:00   Sestrička Krvinka s doktorom Fifipierkom zvonia na zvonček na dome rodiny, kde sú už netrpezlivo očakávaní. Deti vzrušene vykúkajú z okna, ale najviac sa teší malý Šimonko, ktorý sa kvôli vážnej chorobe dlhodobo lieči doma. „Prezuvky máme" je jeho najobľúbenejší program, dokonca obľúbenejší ako ktorýkoľvek TV seriál. Tu je totiž v hlavnej úlohe on sám.

20:45   Západ slnka, podľa predpovede bude teplá a jasná noc. Zdravotný klaun uloží vlastné detičky, dokončí výkaz z klauniády, pred zrkadlom precvičí nový nápad na skeč, zašije odtrhnutý gombík, doplní zásobu balónov a červených nosov do tajných vreciek doktorského plášťa, a dokončí ešte „tisíc“ dôležitých drobností.

Je načase ísť spať, zajtra bude nový deň. Nový deň plný detí netrpezlivo čakajúcich v nemocničných izbičkách na svoju nádielku smiechu a radosti. Nový deň ČERVENÉHO NOSA.

Za jediný deň stihnú zdravotní klauni navštíviť a rozveseliť stovky detí po celom Slovensku. Denne si klaunský kostým oblečie približne 20 zdravotných klaunov a dokopy stihnú až 15 návštev detských oddelení, a to v rôznych kútoch Slovenska.


Prečítajte si ďalšie príbehy zdravotných klaunov

www.cervenynos.sk

https://www.facebook.com/cervenynosclowndoctors/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Laššáková nevie vysvetliť sumu 538-tisíc za galavečer, Danko ju považuje za vysokú

Viac zaplatili Košice za Jamiroquai, keď boli hlavným mestom kultúry.

Stĺpček Osmelené

Smrť Violy nie je tragédiou temnej uličky

Kto je vinníkom tohto obludného násilia?

PÍŠE IVAN MIKLOŠ

Očakávania plodia sklamanie, aj tie novembrové (píše Ivan Mikloš)

Chaosu 90. rokov sa nedalo vyhnúť.


Už ste čítali?