Na ples v krátkych nohaviciach

Autor: Zdravotní Klauni | 14.3.2019 o 9:38 | (upravené 14.3.2019 o 10:45) Karma článku: 3,25 | Prečítané:  1487x

Ako zdravotný klaun viem, že smiech pomáha v každom veku. Preto okrem detí v nemocniciach navštevujem aj seniorov. Každá návšteva ma veľmi obohatí. Ľudskosť, ktorú mám tu česť spoznať, sa mi vždy vpíše do duše.

Do zariadení pre seniorov prichádzame vo dvojici – ja ako zdravotný klaun Alojz Marhuľa a moja klaunská kolegyňa Irenka Halásová. Vždy si vopred dohodneme tému, ktorá by seniorov mohla rozveseliť. Plesová sezóna bola v plnom prúde. A tak sme aj my prišli patrične vyštafírovaní. No keďže ako Marhuľa nie som plesový typ, aj moje gala bolo toho dôkazom. Mať tmavé sako s ružovou košeľou a kravatou je ešte v norme. Ale svetlozelené krátke nohavice a modré ponožky vytiahnuté nad členky by mohli byť zdrojom úvah. Naproti Irenka s úžasným účesom kráčala v krásnych bordových šatách. Nuž, aj tváre z fotiek visiacich na stenách sa za ňou otáčali.

Klopeme na dvere a vchádzame postupne do izieb. Už sú tu prvé pobavené reakcie seniorov. „Takto asi nie“. „Veď treba dlhšie nohavice". Alebo: „V sále bude teplo, môžu byť aj krátke.". Či : „Nech aj Irenka skráti svoje šaty". 

Vtom na chodbe stretávame pána Jozefa. Jeho širokánsky úsmev nás okamžite privíta a vrelo nás pozýva k nemu do izby. Pochváli nás, páči sa mu, ako sme vychystaní. A keď Irenka vysloví túžbu, že hľadá učiteľa tanca, pán Jozef neváha. Ja robím hudobný doprovod a pán Jozef vystrihne s Irenkou ukážkový valčík. No sánku nám zhodí o poschodie nižšie, keď spustí maďarské pesničky, napriek tomu, že pri rozhovore používal rusínčinu. Nadšene nám ukáže fotografie svojich najbližších a s jemným smútkom v očiach aj tie s nebohou pani manželkou. Nevieme sa rozlúčiť, toľko energie nám dáva.

Tanec je na programe aj v ďalších izbách. S niektorými seniormi, ktorí sa nemôžu posadiť, predvádzame tzv. relaxtanec, pri ktorom seniorov iba jemne chytíme za ruky. Irenka nakoniec našla učiteľa tanca aj vo mne, Marhuľovi, spoločne v našom podaní zaznejú valčíkové songy a samozrejme sa vysmiatym starčekom ukážeme i tanečnými kreáciami.

Neskôr už v civile navštívime aj dámy pracujúce na sociálnom oddelení zariadenia. Prirodzene ich zaujíma, ako zvládame túto prácu. Premýšľali nad otázkou, či je ťažšie navštíviť dieťa v nemocnici na onkológii? Alebo seniora, ktorý je na sklonku života? Myslím, že každý, bez ohľadu na to, aký má vek či osud, si zaslúži byť šťastný, obdarený porozumením a humorom. A teda odpoveď nás klaunov je takáto: Prebudiť úsmev na perách a v duši človeka vždy stojí za to. Smiech totiž nepozná vek.
 

Zdravotný klaun Peter Biž (Alojz Marhuľa) v spolupráci so zdravotnou klaunkou Henriettou Rab (Irenkou Halásovou)

Foto 1 - zariadenie pre seniorov Valle n.o,. Humenné

Foto 2 - zariadenie pre seniorov Michalovský domov seniorov

Prečítajte si ďalšie príbehy zdravotných klaunov

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.


Už ste čítali?