Na ples v krátkych nohaviciach

Autor: Zdravotní Klauni | 14.3.2019 o 9:38 | (upravené 14.3.2019 o 10:45) Karma článku: 3,25 | Prečítané:  1326x

Ako zdravotný klaun viem, že smiech pomáha v každom veku. Preto okrem detí v nemocniciach navštevujem aj seniorov. Každá návšteva ma veľmi obohatí. Ľudskosť, ktorú mám tu česť spoznať, sa mi vždy vpíše do duše.

Do zariadení pre seniorov prichádzame vo dvojici – ja ako zdravotný klaun Alojz Marhuľa a moja klaunská kolegyňa Irenka Halásová. Vždy si vopred dohodneme tému, ktorá by seniorov mohla rozveseliť. Plesová sezóna bola v plnom prúde. A tak sme aj my prišli patrične vyštafírovaní. No keďže ako Marhuľa nie som plesový typ, aj moje gala bolo toho dôkazom. Mať tmavé sako s ružovou košeľou a kravatou je ešte v norme. Ale svetlozelené krátke nohavice a modré ponožky vytiahnuté nad členky by mohli byť zdrojom úvah. Naproti Irenka s úžasným účesom kráčala v krásnych bordových šatách. Nuž, aj tváre z fotiek visiacich na stenách sa za ňou otáčali.

Klopeme na dvere a vchádzame postupne do izieb. Už sú tu prvé pobavené reakcie seniorov. „Takto asi nie“. „Veď treba dlhšie nohavice". Alebo: „V sále bude teplo, môžu byť aj krátke.". Či : „Nech aj Irenka skráti svoje šaty". 

Vtom na chodbe stretávame pána Jozefa. Jeho širokánsky úsmev nás okamžite privíta a vrelo nás pozýva k nemu do izby. Pochváli nás, páči sa mu, ako sme vychystaní. A keď Irenka vysloví túžbu, že hľadá učiteľa tanca, pán Jozef neváha. Ja robím hudobný doprovod a pán Jozef vystrihne s Irenkou ukážkový valčík. No sánku nám zhodí o poschodie nižšie, keď spustí maďarské pesničky, napriek tomu, že pri rozhovore používal rusínčinu. Nadšene nám ukáže fotografie svojich najbližších a s jemným smútkom v očiach aj tie s nebohou pani manželkou. Nevieme sa rozlúčiť, toľko energie nám dáva.

Tanec je na programe aj v ďalších izbách. S niektorými seniormi, ktorí sa nemôžu posadiť, predvádzame tzv. relaxtanec, pri ktorom seniorov iba jemne chytíme za ruky. Irenka nakoniec našla učiteľa tanca aj vo mne, Marhuľovi, spoločne v našom podaní zaznejú valčíkové songy a samozrejme sa vysmiatym starčekom ukážeme i tanečnými kreáciami.

Neskôr už v civile navštívime aj dámy pracujúce na sociálnom oddelení zariadenia. Prirodzene ich zaujíma, ako zvládame túto prácu. Premýšľali nad otázkou, či je ťažšie navštíviť dieťa v nemocnici na onkológii? Alebo seniora, ktorý je na sklonku života? Myslím, že každý, bez ohľadu na to, aký má vek či osud, si zaslúži byť šťastný, obdarený porozumením a humorom. A teda odpoveď nás klaunov je takáto: Prebudiť úsmev na perách a v duši človeka vždy stojí za to. Smiech totiž nepozná vek.
 

Zdravotný klaun Peter Biž (Alojz Marhuľa) v spolupráci so zdravotnou klaunkou Henriettou Rab (Irenkou Halásovou)

Foto 1 - zariadenie pre seniorov Valle n.o,. Humenné

Foto 2 - zariadenie pre seniorov Michalovský domov seniorov

Prečítajte si ďalšie príbehy zdravotných klaunov

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PÍŠE IVAN MIKLOŠ

Očakávania plodia sklamanie, aj tie novembrové (píše Ivan Mikloš)

Chaosu deväťdesiatych rokov sa nedalo vyhnúť.

Stĺpček Osmelené

Smrť Violy nie je tragédiou temnej uličky

Kto je vinníkom tohto obludného násilia?


Už ste čítali?